Fonendoskop skončí?

9.8.2018
Citace:
Christoph Will et al., Radar-Based Heart Sound Detection, Scientific Reports, volume 8, Article number: 11551 (2018) https://doi.org/10.1038/s41598-018-29984-5
Zdroj
Moderní fonendoskop, foto Huji, Public domain, via Wikimedia Commons. Fonendoskop zvyšuje intenzitu zvuku. Jeho přímého předchůdce, stetoskop, vynalezl francouzský fyzik a lékař René  Laënnec roku 1819.

Fonendoskop zvaný studené ucho (viz obr.), které každého zastudilo na zádech při návštěvě lékaře, možná po dvou stech letech odejde do výslužby. Podstatu nového vynálezu popisuje jeden z autorů Christoph Will z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg: „V podstatě používáme podobnou metodu, která se měří rychlost v dopravě. Radarová vlna dopadá na povrch objektu a odráží se. Jak se objekt pohybuje,mění fázi odražené vlny. Z toho pak vypočítáme sílu a frekvenci pohybu - v tomto případě hrudníku.“

Radarové monitorování srdečního tepu, foto FAU/Kilin Shi. Nový přístroj při práci vidíme na obrázku. Pro získání záznamu srdečních pohybů je třeba měřit s přesností na mikrometry.Bezdotyková metoda usnadní monitorování srdeční činnosti pacientů v nemocnicích. Zároveň mizí subjektivní vyšetření poslechem, kdy méně zkušený lékař může udělat chybu. I přes nesporné výhody radarového měření fonendoskop nejspíš úplně nezmizí. I když autoři pracují na rozšíření možností radarového monitorování, je otázkou, zdali nahradí poslech při vyšetření dýchacích cest. Fonendoskop lze rovněž snadno užít i v polních podmínkách. Není velký a nepotřebuje žádné napájení.

 
Odeslat komentář k článku "Fonendoskop skončí? "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Fonendoskop skončí? " e-mailem

Diskuse/Aktualizace